pies

Zespół Cushinga u psów

Ostatnia aktualizacja:21 sty 2025

Zespół Cushinga (hiperkortyzolizm) jest jedną z najczęściej diagnozowanych endokrynopatii u psów. Jeśli jednak nie spotykasz na co dzień takich przypadków, może być Ci trudno wiedzieć, od czego zacząć.

Dechra jest tutaj, aby wspierać Cię przez cały czas - począwszy od diagnozy, aż po monitorowanie.

Zrozumieć Cushinga

Czym jest zespół Cushinga?

Zespół Cushinga jest terminem stosowanym do opisania połączenia objawów klinicznych i zaburzeń biochemicznych wynikających z przewlekłego narażenia na nadmiar glikokortykosteroidów.

Hiperkortyzolizm jest terminem stosowanym do określenia nadmiernej aktywności glikokortykosteroidowej spowodowanej kortyzolem.

Jak produkowany jest kortyzol?

Kortyzol jest wytwarzany w warstwie pasmowatej i siatkowatej kory nadnerczy. U zdrowego psa wydzielanie kortyzolu stymulowane jest hormonem adrenokortykotropowym (ACTH), który uwalniany jest z przedniego płata przysadki mózgowej. Wydzielanie ACTH regulowane jest kortykoliberyną (CRH), uwalnianą z podwzgórza.

Ponadto, kortyzol hamuje uwalnianie ACTH w przednim płacie przysadki poprzez mechanizm ujemnego sprzężenia zwrotnego, utrzymując w równowadze poziom kortyzolu w osoczu.

cortisol-prodcution-dog

Spontaniczny zespół Cushinga

Specjaliści zalecają kategoryzację naturalnie występującego zespołu Cushinga na dwa rodzaje. Podział opiera się na tym, czy przyczyna zależna jest od produkcji ACTH, czy nie jest (ESVE, 2021).

W obrębie tych dwóch klas wyróżniamy najczęstsze przyczyny:

Zespół Cushinga zależny od ACTH

Hiperkortyzolizm zależny od przysadki (PDH)

Większość przypadków spontanicznego zespołu Cushinga (80-85%) jest spowodowana nadmierną sekrecją ACTH przez zmianę w przysadce mózgowej, zwykle nowotwór lub hiperplazję (rozrost) przysadki.

To prowadzi do obustronnego rozrostu nadnerczy i zwiększonego stężenia glikokortykosteroidów we krwi (hiperkortyzolizm).

U psów z PDH prawidłowy mechanizm ujemnego sprzężenia zwrotnego, który powinien zapobiec obecności nadmiernej ilości krążącego kortyzolu, zawodzi. Zostało to wyjaśnione na ryc. 1.

Rzadsze postacie hiperkortyzolizmu zależnego od ACTH:

  • ACTH wydzielane ektopowo, gdzie nadmierna ilość ACTH produkowana jest w miejscu oddalonym od przysadki.

  • Subdiagnostyczny zespół Cushinga, gdzie obecne są objawy i nadmierne wydzielanie ACTH, ale nie można wykazać wzrostu stężenia kortyzolu.

pdh

Zespół Cushinga niezależny od ACTH

Hiperkortyzolizm zależny od nadnerczy (ADH):

15-20% przypadków zespołu Cushinga występujących spontanicznie wynika z nieregulowanego wydzielania kortyzolu przez korę nadnerczy, zwykle związanego z nowotworem nadnerczy, prowadzącego do hiperkortyzolemii.

Wzrost stężenia kortyzolu w surowicy powoduje zahamowanie wydzielania ACTH przez przysadkę mózgową i, co za tym idzie, zanik nienowotworowej kory nadnerczy. Przedstawiono to na ryc. 2.

Rzadsze postacie hiperkortyzolizmu niezależnego od ACTH:

  • Nieprawidłowa ekspresja receptorów nadnerczy, w tym hiperkortyzolizm zależny od pokarmu.

  • Subdiagnostyczny zespół Cushinga, gdzie obecne są objawy z powodu wydzielania przez guza nadnerczy hormonu innego niż kortyzol, ale mającego aktywność glikokortykosteroidową.

adh

Czy to typowy opis pacjenta?

Przypomnij sobie przypadki zespołu Cushinga z którymi miałeś wcześniej do czynienia lub o których czytałeś: czy są jakieś rasy, które są częściej dotknięte chorobą? Jaki jest średni wiek w momencie rozpoznania? Czy Cushing występuje częściej u samic czy u samców?

Wskazówka

Duże psy zwykle wykazują pojedynczy, często dobrze wyrażony objaw kliniczny, a mniejsze – wiele objawów klinicznych.

Rasa

Cushing może wystąpić u psa każdej rasy, ale pudle, jamniki i małe teriery wydają się być bardziej narażone na rozwój PDH. ADH występuje częściej, choć niewyłącznie, u psów większych ras.

Wiek

PDH jest zwykle rozpoznawane u psów starszych i w średnim wieku (mediana wieku 7-9 lat), a ADH u starszych (mediana wieku 11-12 lat).

Płeć

Nie ma znaczących różnic pomiędzy płciami, jeśli chodzi o występowanie PDH. Jednak ADH częściej występuje u suk.

Jakie są objawy kliniczne zespołu Cushingu u psów?

Objawy kliniczne zespołu Cushinga można sklasyfikować poprzez częstotliwość występowania na pierwszej wizycie (Behrend et al., 2013).

Objawy spotykane często

  • Polidypsja (zwiększone pragnienie)

  • Poliuria (zwiększona częstotliwość oddawania moczu)

  • Polifagia (zwiększony apetyt)

  • Nadmierne ziajanie

  • Powiększenie obrysu brzucha (nazywane również żabim/baryłkowatym brzuchem, czasem mylone z przyrostem masy ciała lub nagromadzeniem się płynu)

  • Wyłysienia (najczęściej na bokach i kończynach). Zauważ, że atopowe zapalenie skóry/zaburzenia przebiegające ze świądem NIE towarzyszą często takim wyłysieniom. Nadmierna produkcja glikokortykosteroidów z kory nadnerczy, będąca częścią tego zaburzenia, maskuje każdy rodzaj świądu

  • Hepatomegalia (powiększenie wątroby)

  • Osłabienie mięśni

  • Nadciśnienie ogólnoustrojowe

Obraz po lewej przedstawia wyłysienie w formie typowego „szczurzego” ogona, który można spotkać przy zaburzeniach endokrynologicznych

Objawy spotykane rzadziej

  • Letarg (apatia)

  • Hiperpigmentacja

  • Zaskórniki

  • Ścieńczenie skóry

  • Słaby odrost włosa (np. po strzyżeniu do badań lub po wizycie u groomera)

  • Popuszczanie moczu

  • Cukrzyca oporna na podawanie insuliny

Objawy spotykane rzadko

  • Choroba zatorowo-zakrzepowa (zakrzep)

  • Zerwanie więzadła

  • Porażenie nerwu twarzowego

  • Pseudomiotonia

  • Atrofia jąder (niekastrowane psy)

  • Utrzymująca się anaestrus - okres bezrujowy (niekastrowane suki)

Rozpoznanie

Nadal istnieje znaczna liczba podejrzanych - ale nie potwierdzonych - przypadków zespołu Cushinga.

Na każde100 leczonych przypadków jest jeszcze 57 podejrzanych, ale niepotwierdzonych

Dlaczego przypadki są przeoczane?

Objawy kliniczne przypisywane są starzeniu się

Brak zaufania do badań

Wczesne objawy kliniczne mogą nie być jeszcze dobrze wyrażone

Wzrost kosztów w przypadku konieczności wykonania wielu badań

Przypadek kliniczny krok po kroku

Weź pod uwagę opis pacjenta i objawy kliniczne - czy zwiększają one podejrzenie zespołu Cushinga?

Twój pacjent może wykazywać jeden objaw kliniczny lub więcej - każda kombinacja może sugerować Cushinga.

Jak rozpoznać Cushinga?

Rozpoznanie Cushinga nie musi być skomplikowane; postawienie diagnozy może być proste. U psów choroba jest coraz częściej rozpoznawana we wczesnych stadiach i mogą one nie wykazywać wszystkich objawów „P” na pierwszej wizycie.

p-disease

Rosnące podejrzenie: częste spostrzeżenia

Jeśli opis pacjenta i objawy kliniczne zwiększają podejrzenie zespołu Cushinga, następnym krokiem będzie wykonanie rutynowych badań. Tabela poniżej (zaadaptowana z Behrend et al., 2013) podkreśla najczęstsze nieprawidłowości zauważane w badaniu morfologicznym krwi, biochemicznym krwi oraz badaniu moczu.

Nie każdy pacjent z Cushingiem będzie wykazywał wymienione patologie, ale jeśli zostanie zidentyfikowana któraś z nich, zwiększy ona nasze podejrzenia.

Z uzyskaną historią pacjenta i wstępnym badaniem, w każdym przypadku należy zadać sobie pytanie: czy mamy wystarczająco dowodów, aby przejść do badań bardziej swoistych w kierunku zespołu Cushinga?

Haematology

Biochemistry

Urinalysis

Stress leukogram

- Neutrophilia

- Lymphopenia

- Eosinopenia

Increased ALKP

Hyperlidiaemia

Increased ALT

USG <1.020

Badania endokrynologiczne

Gdy rutynowa diagnostyka ujawni niespecyficzne wskaźniki zespołu Cushinga, następnym krokiem jest zastosowanie specjalnych testów diagnostycznych w celu potwierdzenia zespołu Cushinga.

Test hamowania niską dawką deksametazonu (LDDST)

W konsensusie ACVIM z 2012 r. (Behrend et al., 2013) uznano, że LDDST jest przesiewowym badaniem z wyboru w kierunku zespołu Cushinga, i jest najlepszym badaniem, gdy podejrzenie Cushinga jest duże.

Test może dać wynik fałszywie dodatni, warto mieć pewność, że uzyskany wynik pozytywny jest wynikiem zespołu Cushinga, a nie innej choroby niezwiązanej z nadnerczami. W przypadku uzyskania wyniku ujemnego, możesz być niemal pewnym, że pies nie ma zespołu Cushinga.

Test stymulacji ACTH (ACTHST)

Test stymulacji ACTH rzadko daje wyniki fałszywie dodatnie, ale również może dawać wyniki fałszywie ujemne. W przypadku uzyskania wyniku fałszywie ujemnego mogą być konieczne dalsze badania, ponieważ test ten może pominąć psy z zespołem Cushinga.

Dechra dostarcza również Cosacthen - tetrakozaktyd niezbędny do wykonania testu stymulacji ACTH.

Potwierdzenie Twojego podejrzenia

Gdy diagnozujemy zespół Cushinga, powinniśmy go podejrzewać jeszcze przed wykonaniem testów endokrynologicznych, bo to sprawi, że duża część populacji, u której wykonamy badania, z dużym prawdopodobieństwem będzie chora. Unikaj prób diagnostyki w kierunku nadczynności kory nadnerczy u pacjentów, u których jest ona mało prawdopodobna. 

 

Których pacjentów należy poddać badaniom endokrynologicznym?

cushings signalment

Typowy opis pacjenta

cushings clinicalsigns

Spójne objawy kliniczne

cushings test

Spójne wyniki badania krwi i moczu

Które badanie endokrynologiczne powinienem wybrać?

Test hamownia niską dawką deksametazonu (LDDST) jest najlepszym badaniem, gdy Twoje podejrzenie Cushinga jest wysokie. W konsensusie ACVIM z 2012 r. (Behrend et al., 2013) uznano, że LDDST jest przesiewowym badaniem z wyboru w kierunku zespołu Cushinga.

Jeśli u pacjenta występuje inna choroba albo zespół Cushinga jest niżej na liście rozpoznań różnicowych, należy wybrać test stymulacji ACTH (ACTHST).

Zapytaj siebie: „Jeśli wykonam ACTHST u tego pacjenta i uzyskam wynik ujemny, jaki będzie mój następny krok?”. Jeśli odpowiedzią jest wykonanie LDDST, Twoje podejrzenie Cushinga jest wysokie, więc dlaczego jako pierwszego nie wybrać LDDST?

Cushing: przewodnik krok po kroku

Leczenie

Przemiana poprzez leczenie

Gdy rozpoznasz zespół Cushinga, uzyskujesz możliwość przywrócenia zdrowia i życia na każdym poziomie.

Poprzez skuteczne postępowanie w chorobie, możliwa jest poprawa jakości życia zarówno psa, jak i jego opiekuna.

Rozwiązanie Dechry

Aby dowiedzieć się więcej na temat rozwiązania Dechra dla zespołu Cushinga, odwiedź naszą stronę produktu, aby uzyskać więcej informacji na temat leczenia i monitorowania zespołu Cushinga.

Komunikacja z klientem

Często rozmowy z klientem o złożonych endokrynopatiach mogą być trudne, dlatego wiedza kiedy i jak rozmawiać jest kluczowa we wsparciu właścicieli i angażowaniu ich w leczenie pupila.

Kiedy rozmawiać o Cushingu?

  • Jeśli obawy opiekuna psa pasują do profilu psa z zespołem Cushinga.

  • Jeśli Ty, klinicysta, zauważyłeś objawy Cushinga w trakcie badania psa.

  • Jeśli Ty, klinicysta, leczysz psa z inną chorobą, ale nie reaguje on zgodnie z oczekiwaniami. Czy zespół Cushinga może występować jednocześnie i wpływać na powodzenie leczenia pierwszego wykrytego schodzenia?

  • Zmiany laboratoryjne bez historii medycznej lub objawów klinicznych spójnych z Cushingiem nie powinny skłaniać do rozpoznania Cushinga.

Skoncentruj się najpierw na pacjencie

Posłuchaj

Zobacz

Możesz coś podejrzewać

Jak rozmawiać o zespole Cushinga

Leczenie

Nie możesz postawić rozpoznania zespołu Cushinga BEZ znajomości opisu pacjenta, wywiadu i objawów klinicznych dotyczących psa, u którego wykonałeś badania. Możesz interpretować wyniki TYLKO jako zgodne z Cushingiem.

Skoncentruj się najpierw na pacjencie, a następnie na badaniach laboratoryjnych. Badania laboratoryjne można interpretować. Do postawienia rozpoznania wymagana jest wiedza na temat pacjenta.

Pamiętaj co usłyszałeś, co zobaczyłeś lub jakie trudności miałeś w trakcie leczenia pierwszej wykrytej choroby u psa.

Monitoring

Cushing i komunikacja

Niezbędne jest, aby wiedzieć, jak pies radzi sobie z biegiem czasu. Porozmawiaj z właścicielem o ocenie odpowiedzi klinicznej w domu. W trakcie każdej kontroli skoncentruj się na samopoczuciu psa, zanim przejdziesz do analizy badań.

Rozumiemy, że dobra komunikacja może prowadzić do lepszej współpracy z opiekunami, co znacznie ułatwi przejście od podejrzenia do rozpoznania.

Nagraliśmy serię krótkich webcastów z dr Audrey Cook, która omawia wyzwania związane z komunikacją na temat zespołu Cushinga oraz przedstawia skuteczne rozwiązania, aby rozmowa była efektywna.

Każdy webcast podzielony został na krótkie sekcje obejmujące następującą tematykę:

  • Kiedy rozmawiać o Cushingu

  • Przewodnik po diagnostyce

  • Angażowanie i wpieranie opiekunów psa

Obejrzyj materiały z Audrey Cook

Wsparcie

Akademia Dechra

Poszerz swoją wiedzę dzięki bezpłatnym kursom Akademii Dechra.

Dechra Endocrinology App

Materiały dotyczące leczenia i monitoringu

Materiały dodatkowe

Ocena kliniczna pacjentaPobierz

Materiały dodatkowe

Kwestionariusz jakości życiaPobierz

Materiały dodatkowe

Podsumowanie badania Pobierz

Materiały dodatkowe

Leczenie i monitoring zespołu CushingaPobierz

Materiały dodatkowe

Canine Cushing's Syndrome Cue CardPobierz

Materiały dodatkowe

Canine Cushing's Syndrome Improvement TimelinePobierz

Komunikacja z klientem

Materiały dla właścicieli

Rozmawiając o zespole CushingaPobierz

Materiały dla właścicieli

Materiały dodatkowe

Dzienniczek leczeniaPobierz

Materiały kampanii "Podejrzani o Cushinga"

Materiały dodatkowe

Ulotka "Podejrzani o Cushinga"Pobierz

Materiały dodatkowe

Checklista dla opiekunaPobierz

Materiały dodatkowe

Prime Suspects Downloads PDF ImageryPobierz

Podejrzani o Cushinga

Skontaktuj się z nami

FAQ

Rozpoznanie

Podawanie

Monitoring

Kortyzol przed podaniem leku Vetoryl

Test stymulacji ACTH

Wsparcie w konsultacji

Interakcje z innymi lekami

Piśmiennictwo

Tag:Endokrynologia