- Strona główna/
- Terapie/
- Odrobaczanie trzody chlewnej
Inwazja pasożytnicza u świń
Pasożyt
Glista świńska (Ascaris suum) jest najpowszechniej występującym pasożytem u trzody chlewnej, powodującym powstawanie białych plam w wątrobie. Objawy kliniczne są subtelne, dlatego oznaki choroby u świń mogą nie być widoczne. Do zauważalnych symptomów zalicza się spowolnienie przyrostu zwierząt i zwiększoną podatność na inne zakażenia (np. infekcje układu oddechowego).
Cykl pasożytów świń
Cykl pasożytów świń
Jaja wydalane z kałem są oporne na czynniki zewnętrzne
W kale jaja przechodzą z postaci niezakaźnej do postaci zdolnej do wywołania zakażenia
Jaja są połykane
Z jaj złożonych w jelicie cienkim wylęgają się larwy, które przechodzą przez błonę śluzową układu pokarmowego, przemieszczają się do krwiobiegu i drogą żył trafiają do wątroby
Migrując przez wątrobę, larwy powodują powstanie białych plam
Znaczenie cyklu życiowego pasożytów
Jaja są odporne na wysychanie, ciepło i zimno, a w sprzyjających warunkach mogą przetrwać w glebie do 10 lat.
Całkowity odstęp czasu pomiędzy pobraniem jaj inwazyjnych z otoczenia a wydaleniem nowych jaj (okres prepatentny) wynosi 6 tygodni. Ten okres stanowi podstawę do opracowania odpowiedniego programu odrobaczania.
Białe plamy w wątrobie to sygnał alarmowy. Larwy wykluwające się z jaj inwazyjnych migrują przez wątrobę i płuca, a następnie dojrzewają do postaci dorosłej w jelitach. Taka migracja powoduje uszkodzenia wątroby (białe plamy) i płuc (kaszel, wtórne zakażenia bakteryjne, np. na tle Mycoplasma i A. pleuropneumoniae).
Warto zainwestować
Dlaczego warto zainwestować w dobry program odrobaczania?
Inwazje pasożytnicze mają negatywny wpływ na średni dzienny zysk i konwersję paszy.
Prowadzi to nie tylko do zwiększenia kosztów żywienia, ale także do obniżenia zawartości mięsa chudego w tuszach wieprzowych, co skutkuje ich niższą wartością rzeźną.
Wartość rzeźna obniżona jest również z powodu białych plam w wątrobie, w zaawansowanych przypadkach nawet do zera..
Inwazje pasożytnicze mogą utorować drogę dla zakażeń dróg oddechowych, powodując upadki zwierząt lub dodatkowe koszty leczenia.