Psy

Analgezja (leczenie bólu) psów

Ostatnia aktualizacja:12 lis 2024

Firma Dechra oferuje kompleksowe portfolio produktów przeciwbólowych, umożliwiając lekarzom weterynarii bezpieczne leczenie bólu u każdego wyjątkowego pacjenta. Lekarze weterynarii często mają do czynienia ze zwierzętami odczuwającymi ból, stąd też potrzebują różnych narzędzi do zapobiegania bólowi u pacjentów poddawanych procedurom klinicznym czy też cierpiącym z powodu wielu schorzeń.

Lekarz musi się mierzyć z różnymi rodzajami bólu u swoich pacjentów, począwszy od starszego psa cierpiącego na chorobę zwyrodnieniową stawów, z przewlekłym bólem powodującym niewielką kulawiznę po wysiłku, po zwierzę z silnym, ostrym bólem po zabiegu ortopedycznym lub chirurgii tkanek miękkich. Postępowanie analgetyczne należy brać pod uwagę przy każdym zabiegu, ponieważ nawet zabiegi planowe u zdrowych psów, takie jak kastracja, są bolesne. Ból wpływa negatywnie na dobrostan zwierząt. Sam ten fakt jest wystarczającym powodem do podjęcia się leczenia bólu u naszych pacjentów, jednak coraz więcej dowodów wskazuje na to, że ograniczenie bólu poprawia również gojenie i inne parametry.

W zależności od pochodzenia i intensywności bólu, skuteczne leczenie bólu można zapewnić za pomocą pojedynczego leku lub kombinacji leków prowadzącej do tzw. analgezji multimodalnej.

Dechra to zaufana marka w dziedzinie analgezji psów. Nasza innowacyjność, zapewnianie wysokiej jakości produktów i zaangażowanie w badania naukowe – to cechy, które pozwalają nam dostarczać skuteczne rozwiązania, korzystnie wpływające na jakość życia psów i ich opiekunów.

Zrozumienie analgezji u psów

Istnieje wiele rodzajów bólu, które można sklasyfikować na podstawie pochodzenia, lokalizacji i czasu trwania.

Najczęstsze przyczyny bólu

Najczęściej spotykane przez lekarzy weterynarii praktyki ogólnej stany związane z bolesnością:

  • Kulawizna (częste przyczyny obejmują ból łapy, kończyn i innych części układu mięśniowo-szkieletowego, np. pleców i szyi). Niektórzy właściciele mogą nie zdawać sobie sprawy, że kulawizna może być spowodowana bólem.

  • Ból brzucha

  • Ból chirurgiczny

  • Bolesne stany oczu, uszu lub zębów (zwierzę może zaprzestać przyjmowania pokarmu lub ograniczyć jego ilość)

  • Bolesne choroby skóry lub rany

  • Psy, które odczuwają ból, mogą poruszać się mniej niż zwykle, co może być trudne do zidentyfikowania przez właścicieli jako oznaka bólu.

Rodzaje bólu

Ból fizjologiczny jest niezbędny do przeżycia i umożliwia wykrycie oraz odruchowe wycofanie się od szkodliwych czynników. Ten rodzaj bólu jest krótkotrwały i szybko wraca do normy.

Ból kliniczny zaczyna się od ostrego urazu lub stanu zapalnego, może prowadzić do uwrażliwienia układu nocyceptywnego i nie przynosi żadnych korzyści.

Ból neuropatyczny może powstać w wyniku bezpośredniego urazu samego układu nerwowego lub może powstać w wyniku trwającego uszkodzenia zapalnego z powodu nieproporcjonalnej odpowiedzi zapalnej. Może również występować nakładanie się świądu (swędzenia) i bólu z powodu nakładania się receptorów i szlaków.

Ból przewlekły może rozwinąć się z silnego bólu zapalnego lub neuropatycznego, prowadząc do czasem nieodwracalnych zmian w układzie nerwowym i bólu, który może być bardzo trudny do leczenia.

Te ostatnie formy bólu nie służą żadnemu użytecznemu celowi, a ograniczenie bólu do minimum zapewnia dobrostan zwierząt i poprawia rekonwalescencję, co skutkuje optymalizacją skuteczności leczenia (Bisgaard i in., 2001; Sellon i in., 2004). Nie uważa się już za właściwe odczuwanie pewnego stopnia bólu przez zwierzęta, aby wymusić na nich odpoczynek np. oszczędzanie kończyny.

Wsparcie

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

Zarejestruj się i sprawdź BEZPŁATNE kursy w Akademii Dechra!

Tag:Analgezja