Niedoczynność kory nadnerczy psów (choroba Addisona)

Niedoczynność kory nadnerczy (choroba Addisona) to stan, w którym nadnercza psa nie działają w takim stopniu, w jakim powinny. Psy z tą chorobą mają niższy poziom glikokortykoidów (kortyzolu) i mineralokortykoidów (aldosteronu). Wymienione hormony są niezbędne do utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu psa.

Dechra zapewnia pełną gamę leków do terapii zastępczej w przypadku choroby Addisona: prednizolon (w postaci tabletek) oraz dezoksykorton (w postaci zawiesiny do wstrzykiwań).

Nie ma możliwości całkowitego wyleczenia choroby Addisona, ale z sukcesem może być ona kontrolowana. Właściwe rozpoznanie, monitorowanie i indywidualne dopasowanie dawek leków to podstawowe elementy skutecznej terapii niedoczynności kory nadnerczy. Nieleczona może prowadzić do przełomu nadnerczowego, stanu potencjalnie zagrażającego życiu.

Zrozumienie choroby Addisona

Jeśli zwierzę nie przestaje chorować, pomyśl o chorobie Addisona.

Być może przypominasz sobie sytuacje kiedy nie potrafiłeś dojść do tego, czemu przez tygodnie, miesiące, a nawet lata powraca do Ciebie ten sam pies. Właściciel opisuje, że pies nie do końca czuje się dobrze, ale z drugiej strony nic złego się nie dzieje. Pies reaguje na nieswoistą terapię, jak dożylne podanie płynów, czuje się lepiej... ale wraca kilka tygodni później z tymi samymi objawami.Jeśli kiedykolwiek miałeś takiego pacjenta, który za każdym razem do Ciebie wraca i wraca, to być może czas spojrzeć poza to, co jest oczywiste.

Czym jest choroba Addisona?

Choroba Addisona jest chorobą endokrynologiczną, która pojawia się, gdy nadnercza nie produkują wystarczającej ilości kortykosteroidów, mianowicie aldosteronu i kortyzolu. Hormony te mają decydujące znaczenie w utrzymaniu prawidłowej objętości i ciśnienia krwi, a także pomagają psu w reakcji na stres.

Objawy i terapia

Gdy brakuje tych hormonów, może rozwijać się szereg nieswoistych objawów, w tym:

  • Wymioty

  • Biegunka

  • Utrata apetytu

  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe

  • Letarg

  • Depresja

  • Dreszcze, drżenie i sztywność mięśni

  • Obniżona temperatura ciała

  • Niskie ciśnienie krwi

Jeśli choroba Addisona nie zostanie rozpoznana w początkowym okresie braku równowagi hormonalnej psa, może doprowadzić do wstrząsu hipowolemicznego i utraty przytomności – przełomu nadnerczowego (ang. Addisonian crisis). Taki stan zagraża życiu psa, ale mając uświadamiając sobie o istnieniu choroby Addisona, można tego uniknąć.

Jak wygląda terapia?

Podczas gdy diagnoza choroby Addisona może być trudna, to w przypadku leczenia wcale nie musi tak być. Piwalonian dezoksykortonu to zawiesina do wstrzykiwań podawana średnio raz w miesiącu, która uzupełnia brakujący aldosteron i działa podobnie, jak naturalny aldosteron w organizmie. Prednizolon to smakowe, podzielne tabletki do codziennego podawania doustnego, uzupełniające brakujący kortyzol.

Wsparcie

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

Zarejestruj się i sprawdź BEZPŁATNE kursy w Akademii Dechra!